• Неодамнешно
Џон Колтрејн-Џиновски Чекори-Винил
zoom_in

Џон Колтрејн-Џиновски Чекори-Винил

DEN 3.00

Количина на стоки
check Достапно на барање

Неколку парчиња на овој албум станаа џез стандарди, најистакнатите"Наима" и "Џиновски Чекори".Ограничено винил лп притискање на дигитално ремастерираната моно мешавина од ова легендарно издание на џезот. Џез музичарите продолжуваат да ги користат џиновските Чекори акорд прогресија, која се состои од необичен сет на акорди кои често се движат во третини, како пракса парче и како порта во модерната џез импровизација. Снимката ја прикажува мелодичната фраза На Колтрејн која станала позната како листови на звук и ги прикажува неговите истражувања во движењата на акордите поврзани со третата страна, кои станале познати како промени На Колтрејн. Снимката ја прикажува мелодичната фраза На Колтрејн, која станала позната како листови на звук, и ги прикажува неговите истражувања во движењата на акордите поврзани со трети, кои станале познати како промени На Колтрејн. Неколку парчиња на овој албум станаа џез стандарди, најистакнато "Наимаквот"; И "Џиновски Чекори";. Песната "Наима" е снимена на 2 декември со колегите Од бендот На Колтрејн, делот за rам Од Мајлс Дејвис Квинтет, кој ќе обезбеди поддршка за поголемиот дел од неговиот следен албум, Колтрејн Џез. Џиновски Чекори е петтиот студиски албум На Џон Колтрејн како лидер, објавен во 1960 година на Атлантик Рекордс. Главното снимање за албумот се случи На 4 И 5 Мај, две недели откако Колтрејн учествуваше на последната сесија За Мајлс Дејвис Некако Сино. Главната снимка за албумот се одржа На 4 И 5 Мај, две недели откако Колтрејн учествуваше на последната сесија За Мајлс Дејвис "Вид На Сино". Џез музичарите продолжуваат да ги користат џиновските Чекори акорд прогресија, која се состои од необичен сет на акорди кои често се движат во третини, како пракса парче и како порта во модерната џез импровизација. Неговиот прв албум За неговата нова етикета Атлантик, тоа е пробив албум За Колтрејн како лидер, и многу од неговите песни станаа пракса шаблони за џез саксофонисти.

Избор на купувачи..